Головна » 2018 » Липень » 17 » ОБЕРЕЖНО: СКАЗ!
20:41
ОБЕРЕЖНО: СКАЗ!

Сказ – це гостре вірусне захворювання, що виникає після укусу інфікованої тварини та потрапляння слини на пошкоджену шкіру, протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується смертельним випадком.

Основне джерело вірусу – тварини:

Хижі

Дикі тварини втрачають страх перед людьми,виявляють зайву дружелюбність,але при цьому намагаються напасти.

Домашні

У домашніх тварин спостерігається зміна поведінки від ласки до агресії,вони відмовляються від їжі та води, з'являється рясна слинотеча та судоми.

Симптоми сказу у людини

Інкубаційний період становить від 7 днів до 1 року (частіше 1-3 місяці). Вірус потрапляє через пошкодження шкіри та слизових оболонок, розмножується в нервовій тканині, викликає в ній характерні зміни: набряк, крововиливи, некротичні зміни. На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу. Найбільш коротка інкубація спостерігається при укусі обличчя, голови, потім верхніх кінцівок і найдовша - при укусі в нижні кінцівки.

Виділяють 3 стадії хвороби:

I - початкову (депресії)

У цей період хворого супроводжують неприємні відчуття в ділянці укусу або ослинення (печіння, тягнучі болі, сверблячка), незважаючи на те, що рана вже зарубцювалася, безпричинна тривога, депресія, безсоння.

II – збудження

Підвищується збудливість. З'являється водобоязнь (гідрофобія) при спробах пити, а потім при вигляді води виникають хворобливі спазми м'язів глотки і гортані.

У цей час різко загострюються реакції на будь-які подразники. Напад судом може бути спровокований подувом в обличчя струменя повітря, яскравим світлом або гучним звуком. Зіниці хворого сильно розширені, погляд спрямовується в одну точку.З'являється рясна слинотеча, потовиділення.

На висоті нападу виникає бурхливі приступи буйства, з лютими й агресивними діями. Хворі можуть вдарити, вкусити оточуючих, плюються, рвуть на собі одяг. Свідомість затьмарюється,з’являються слухові і зорові галюцинації страхітливого характеру.

III - паралічів

Паралітичний період характеризується психічним заспокоєнням. Зникають страх, тривожне тужливий настрій, припиняються напади водо- та світлобоязні, через 2-3 дні збудження змінюється паралічами м'язів кінцівок, язика, обличчя.

Смерть настає через 12-20 годин після появи паралічів.

Діагностика сказу

Ґрунтується на епідеміологічних (укусу чи ослинення шкіри, слизових оболонок хворого людини підозрілими на сказ тваринами) і клінічних даних (характерні ознаки початкового періоду, що змінюються збудженням з такими симптомами як водо- та світлобоязні, слинотеча, марення і галюцинації).

Лікування

При появі ознак нездужання у людини, укушеного тваринам, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.При сказі показана госпіталізація. Ефективних методів лікування не існує. Проводиться симптоматична терапія для зменшення страждань хворого, поміщають в затемнену, ізольовану від шуму, теплу палату.

Профілактика сказу:

Найпершим заходом є місцева обробка рани. Ділянку покусу або ослинення ретельно очистити розчином медичного мила.

Специфічна профілактика - це пасивна імунізація антирабічним імуноглобуліном або антирабічної сироваткою з подальшою активною імунізацією (вакцинацією).

Пасивну й активну імунізацію проводять одночасно.

Активну імунізацію починають негайно. Вакцину вводять внутрішньом'язово по 1 мл 5 разів: у день інфікування або при звернені за медичною допомогою, потім на 3, 7, 14 і 28-й день.

Показання до вакцинації проти сказу

Вакцинопрофілактику починають негайно при:

- всіх укусах, подряпинах, ослиненні шкірних покривів і слизових оболонок, завданих підозрілими на сказ або невідомими тваринами;

- при пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин;

- при укусах через одяг, якщо вона пошкоджена зубами;

- при укусах, ослиненні і нанесення подряпин здоровим в момент контакту тварин, якщо воно протягом 10-денного спостереження захворіло, загинуло або зникло;

- при укусах дикими гризунами;

- при явному ослиненні або пошкодженні шкірних покривів хворим на сказ людиною.

Запам’ятайте!

Якщо Вас вкусила невідома (дика) або домашня (навіть добре знакома вам) тварина, не втрачаючи часу негайно зверніться за медичною допомогою в травматологічний пункт.
Це дозволить своєчасно провести всі  необхідні заходи щодо попередження  захворювання на сказ.

Переглядів: 68 | Додав: mazurvale2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar