Головна » 2018 » Серпень » 1 » Хвороба Лайма
21:18
Хвороба Лайма

Епідемічна ситуація в Одеській області з хвороби Лайма залишається досить напруженою, за останні три роки значно збільшились випадки захворювання серед населення. 

Хвороба Лайма, також відома як  бореліоз, системний кліщовий бореліоз – це природно-осередкова інфекційна хвороба. Характеризується ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Хвороба передається трансмісивно, через присмоктування іксодових кліщів, які є переносниками збудників у природних ареалах.

Сприйнятливість до хвороби Лайма є високою. Хворіють переважно люди активного віку, частіше представники професійних груп ризику (мисливці, лісники, грибники). Захворюваності на хворобу Лайма притаманна сезонність, яка зумовлена біологією кліщів, їхньою активністю у період з травня по жовтень з найбільшим рівнем захворюваності в червні-липні. 
Інкубаційний період триває від 2 до 30 днів, у середньому 7–14 днів.

Першим клінічним проявом інфекції є локальне шкірне запалення в місці присмоктування кліща після інкубаційного періоду, у середньому через 10 днів. Спочатку на шкірі з'являється невелика пляма (у більшості випадків її поява не супроводжується виникненням свербежу й печіння), що протягом декількох днів збільшується в розмірах, досягаючи 15–20 см і більше в діаметрі — це мігруюча еритема. Краї плями стають чіткими, яскравими, трохи піднятими над рівнем здорової шкіри. У частини хворих у центрі плями еритема поступово блідне, перетворюється на кільцеподібну.

Без проведення лікування еритема зберігається 2–4 тижні, після чого спостерігається її зворотний розвиток із можливим формуванням на місці еритеми невеликої пігментації, злущування; зберігається свербіння.

Захворювання зазвичай починається поступово: хворих турбують загальна слабкість, помірний головний біль, запаморочення, нудота, порушення сну, дратівливість. Температура тіла підвищується до 37,5–38 °С. У частини хворих спостерігаються осалгії, артралгії й міалгії, катаральні явища, мікрополілімфоаденопатія, запалення лімфатичних вузлів, вегетативні прояви (склерит, кон'юнктивіт, гіперемія шкіри обличчя й шиї, гіпергідроз). Лихоманковий період триває, як правило, 2–7 днів.

 

В окремих випадках (10–15 %) спостерігається тривале збереження збудника в організмі, і хвороба набуває хронічного перебігу. Разом із стадійністю клініка хвороби Лайма характеризується системністю і включає шкірні, неврологічні, ревматичні, серцево-судинні, очні та інші синдроми, які розвиваються в різних поєднаннях і в різні строки від початку хвороби.

Діагностика

Ранню діагностику захворювання проводять на основі отриманих клініко-епідеміологічних даних. Наявність у хворого типового для бореліозу прояви у вигляді еритеми. Використовується також серологічний метод — виявлення протибореліозних антитіл IgM та IgG.

Лікування

Включає комплекс лікувальних заходів, у якому провідна роль відводиться етіотропній терапії. У випадку легкого перебігу призначають лікування в амбулаторному режимі. Середньотяжкий і тяжкий перебіг хвороби потребує госпіталізації. У всіх випадках необхідна антибіотикотерапія.

Профілактика

Важлива особиста профілактика, метою якої є попередження присмоктування кліщів — застосування репелентів, захисного одягу перед походом до підозрілих на наявність кліщів місць. Ретельний огляд одежі, шкіри після відвідування лісових чи масивів кущових насаджень на предмет виявлення кліщів з подальшим їхнім обстеженням на наявність борелій.

Якщо присмоктування кліща все ж сталося, радимо не намагатися самому позбавитися  від кліща, необхідно звернутися до закладу медичної допомоги, де процедуру видалення кліща проведуть медичні фахівці. Після видалення кліща необхідно пройти консультування з лікарем-інфекціоністом.

 

Переглядів: 41 | Додав: mazurvale2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar